Mūžizglītības kompetenču apguves moduļi pieaugušo izglītībā

Lai piedāvātu iespējas pilnveidot mūžizglītības kompetences, profesionālās izglītības iestāžu ekspertu darba grupas ir izstrādājušas mūžizglītības kompetenču apguves programmas pieaugušo izglītībai. Programmas ir veidotas pēc moduļu principa. Katrs modulis sastāv no šādām sadaļām:
moduļa apraksts, iekļaujot moduļa mērķi, uzdevumus, moduļa ieejas nosacījumus, moduļa apguves novērtēšanu un moduļa nozīmi un pielietojamību;
moduļa saturs, kurā apkopoti temati, kas apgūstami moduļa ietvaros, ieteicamais moduļu saturs un sasniedzamie rezultāti – kas izglītojamajam ir jāspēj, jāzina un jāizprot, apgūstot noteiktu tematu. Ir norādīti arī vidēja un optimāla moduļa apguves līmeņa apraksti, kā arī sniegtas dažādas idejas moduļa īstenotājiem;
pārbaudes darbu apraksts, kurā iekļauta ievadvērtēšana (izglītojamā vajadzību noskaidrošana, priekšzināšanu izvērtēšana mācību uzsākšanai, lai pielāgotu mācību tēmas atbilstoši izglītojamā vajadzībām), kārtējā vērtēšana (ja tāda paredzēta moduļa saturā) un noslēguma pārbaudes darba saturs un vērtēšanas kritēriji.

Moduļu saturs ir veidots atbilstoši nozares vajadzībām, pamatkompetencēm mūžizglītībā, kā arī pieaugušo izglītības vajadzībām. Atsevišķos moduļos ir apvienotas vairākas kompetences – tie ir apvienotie jeb integrētie moduļi.
Pieaugušo izglītības programmu īstenotājiem ir iespēja:
īstenot vienu atsevišķu moduli (izstrādājot izglītības programmu atbilstoši konkrētam stundu skaitam);
integrēt moduļu saturu citos mūžizglītības moduļos, apvienot vairākus moduļus vienā;
veidot profesionālās pilnveides izglītības programmu saturu, komplektējot vairākus moduļus;
iekļaut moduļus profesionālās tālākizglītības programmas B vai C daļā mūžizglītības kompetenču sadaļā.

Saskaņā ar Profesionālās izglītības likuma 6. daļas 9. punktā noteikto Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, Izglītības kvalitātes valsts dienestu un Akadēmiskās informācijas centru ir izveidojusi apliecības par moduļa vai moduļu apguvi paraugu (turpmāk – paraugs). Lai apliecinātu viena vai vairāku moduļu apguvi, izglītības iestāde var veidot savu apliecības formātu, sniedzot paraugā norādīto obligāti ietveramo informāciju. Apliecība par moduļa vai moduļu apguvi ir izsniedzama izglītojamajam, ja viņš nav ieguvis pilnu kvalifikāciju, bet sekmīgi apguvis atsevišķu moduli vai moduļus. Apliecībai ir pievienojams pielikums, tajā norādot sasniegtos rezultātus.
visc.gov.lv/profizglitiba/programmas.shtml

 

Atgriezties