Noslēgušās reģionālās diskusijas par pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā

13. novembrī Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālajā struktūrvienībā* norisinājās diskusija, kuras laikā Zemgales pieaugušo izglītības profesionāļi pārrunāja pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā. Ievadot diskusijas, dalībnieki tika iepazīstināti ar šī brīža aktualitātēm pieaugušo izglītībā Latvijā un Zemgales reģionā, neformālās izglītības kvalitātes nodrošināšanas jautājumiem un Eiropas pieaugušo izglītības informācijas platformu EPALE.

Pēc prezentācijām moderatoru vadītās darba grupas diskutēja par pieaugušo izglītības politikas attīstības virzieniem, atbalsta nodrošināšanu un esošo izglītības piedāvājumu. Visas darba grupas uzsvēra darba devēju iesaistes nozīmi - gan pieaugušo motivēšanā, gan izglītības piedāvājuma kvalitātes nodrošināšanā, gan minot darba vietas kā piemērotāko vidi mācību organizēšanai. Runājot par mācību vidi, dalībnieki akcentēja, ka izglītības programmas ir jāīsteno vietās, kas ir tuvu pieaugušo dzīvesvietai vai darba vietām, kur ir pieejama atbilstoša materiālā bāze attiecīgo profesiju pilnveidei, kā arī pedagogi, kuri ir gatavi strādāt ar pieaugušajiem, kas ir specifiska mērķauditorija. Darba grupas akcentēja arī pašvaldību lomu atbalsta nodrošināšanā indivīdam un izglītības pieejamības veicināšanā reģionos.

Ņemot vērā reģionu specifiku un iedzīvotāju mobilitātes iespējas, darba grupas meklēja risinājumus grūti aizsniedzamo pieaugušo iekļaušanai izglītībā, piemēram, izskatot tālmācības un e-mācības (tiešsaistē) kā variantu, īstenojot izglītības programmas. Darba grupas arī uzsvēra, ka modulāro profesionālās izglītības programmu īstenošana atvieglo pieaugušo izglītības īstenošanu un veicina tās elastību ar piebildi, ka apliecības par moduļu apguvi tiks atzītas un novērtētas valsts un darba devēju līmenī. Tāpat dalībnieki atzina, ka pieaugušo izglītības piedāvājumā ir jābūt iekļautām arī tādām programmām, kas veicina izaugsmi ne vien profesionālajā, bet arī indivīda pašizaugsmes un interešu līmenī.

Ar Zemgales diskusiju tika noslēgtas reģionālas diskusijas, kas kopš šī gada augusta norisinājās visos Latvijas vēsturiskajos novados.** 2019.gada 22.novembrī Latvijas Universitātes Zinātņu mājā notiks pieaugušo izglītības forums "Es strādāju un mācos", kura ietvaros tiks diskutēts arī par reģionālajās diskusijās izteiktajiem priekšlikumiem. Iegūtās atziņas un priekšlikumus plānots iestrādāt nākamā perioda pieaugušo izglītības plānošanas dokumentos.

 

*Diskusija norisinājās Erasmus+ programmas projekta “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” ietvaros

Diskusijas prezentācijas

Pieaugušo izglītības īstenošana Latvijā
Pieaugušo neformālās izglītības kvalitāte
EPALE – Eiropas pieaugušo izglītības e-platforma